You are here:  / Wygląd / Rhinoplastyka – droga do wymarzonego nosa

Rhinoplastyka – droga do wymarzonego nosa

Nie zawsze mamy wpływ na nasz wygląd. Wypadki, przebyte choroby, rodzaj wykonywanej pracy czy po prostu uwarunkowania genetyczne czynią nas osobami z pewnymi, określonymi cechami wyglądu. Jednak są sytuacje, w których możemy i powinniśmy wpłynąć na naszą prezencję, dzięki czemu mamy szansę na odzyskanie pewności siebie, żeby odważnie realizować wyznaczone cele. Krzywy, złamany, zbyt duży, szeroki, długi, za mały czy nieestetycznie wyglądający nos nie musi być powodem kompleksów, ponieważ istnieje rozwiązanie tego rodzaju problemów, a jest nim rhinoplastyka, czyli operacja nosa. Co warto wiedzieć na jej temat?
Rhinoplastyka – jakie są wskazania do wykonania zabiegu?

Wskazaniem do wykonania rhinoplastyki jest krzywy, zbyt długi, za duży, za mały lub za szeroki nos. Powodem podjęcia decyzji o operacji nosa może być także chęć zmiany wyglądu w przypadku złamanego nosa, powstałego w wyniku urazów z przeszłości, nieprawidłowy kształt, wgłębienia, garbatość, a także wielkość. Czy poprawa wyglądu i samopoczucia to jedyne kryterium brane pod uwagę przy korekcie nosa? Zapytaliśmy o to specjalistów wykonujących rhinoplastykę z Centrum Medycznego Bieńkowski w Bydgoszczy, którzy poinformowali nas o występowaniu sytuacji, w której tego rodzaju zabieg przeprowadzany jest również w celu likwidacji problemów z oddychaniem, przyczyniających się na przykład do chrapania. Zdarza się więc, że plastyka nosa jest sposobem na pozbycie się dolegliwości, związanych ze zdrowiem oraz nieprawidłową budową przegrody nosowej.
Jak przygotować się do rhinoplastyki?

Osoby, które planują poddanie się operacji korekty nosa, powinny wykonać wszystkie badania, kwalifikujące do zabiegu, zalecane przez lekarza prowadzącego. Specjalista zwykle przepisuje również leki, które mają za zadanie wspomóc organizm. Dwa tygodnie przed planowaną rhinoplastyką zabronione jest zażywanie aspiryny i jej pochodnych, a także ziół wpływających na krzepliwość krwi. Ponadto, wskazane jest też rzucenie palenia lub przynajmniej ograniczenie go na 2-4 tygodnie przed operacją nosa. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym i trwa około dwóch godzin.
Przeciwwskazania do wykonania plastyki nosa

Niestety, nie zawsze plastyka nosa jest możliwa do wykonania. W tej kwestii zawsze w pierwszej kolejności należy skonsultować się z lekarzem. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest ciąża, infekcje skóry lub śluzówek, nieuregulowana cukrzyca i nadciśnienie tętnicze, a także skazy naczyniowe oraz zaburzenia krzepliwości krwi.
Rekonwalescencja po rhinoplastyce

W pierwszych dwóch dniach po operacji nosa pacjent pozostaje pod opieką wykwalifikowanego personelu na oddziale kliniki, w której przeprowadzany jest zabieg. W tym czasie mogą pojawić się drobne obrzęki i zasinienia, a także przejściowy ból głowy. Lekarz zaleca wtedy przyjmowanie leków przeciwbólowych lub antybiotyków. Dalszy okres rekonwalescencji wymaga unikania dużego wysiłku fizycznego przez około 2-3 tygodnie, a także nieopalania się na słońcu i w solarium przez 8-10 tygodni po wykonaniu zabiegu. Ważne jest też, żeby nie wystawiać w tym czasie twarzy na mróz w zimie.

Więcej informacji o zabiegach chirurgii plastycznej, w tym o rhinoplastyce, znajdziesz na stronie o operacji nosa w Centrum Medycznym Bieńkowski w Bydgoszczy.

Inne artykuły: