You are here:  / Wygląd / Wybierz kurtkę i spodnie narciarskie

Wybierz kurtkę i spodnie narciarskie

Sezon narciarski trwa w najlepsze. W tym roku zima rozpieszcza amatorów białego szaleństwa. Temperatura oscylująca w okolicach zera i dużo świeżego śniegu to wymarzone warunki dla narciarzy. Zanim jednak wybierzemy się na stok, warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Zastanawiasz się nad zakupem kurtki narciarskiej lub spodni? Sprawdź nasze porady i dokonaj mądrego wyboru!
Kurtka narciarska – parametry

Kurtka narciarska w połączeniu z bielizną termoaktywną powinny tworzyć duet idealny. Nie zawsze jednak udaje nam się wybrać model, który sprosta naszym wymaganiom. Dlaczego? Zazwyczaj wynika to z niewiedzy i nieumiejętności odczytywania oznaczeń, umieszczonych na kurtkowych metkach. Podczas wybierania odpowiedniego modelu zawsze pamiętaj, że:

oznaczenie wodoodporności 5000 oznacza, że w warunkach testowych membrana (wodoodporna i oddychająca warstwa, sprasowana z materiałem), wykorzystana w kurtce, nie przepuszcza słupa wody do wysokości 5000 mm,
oznaczenie oddychalności 5000 g/m2/24h oznacza, że przez metr kwadratowy wykorzystanej membrany może przeniknąć 5000g pary wodnej z naszego organizmu w ciągu doby.

Jeśli uprawiasz narciarstwo amatorskie, kurtka z powyższymi parametrami to absolutne minimum.Stawiasz na zjazdy w każdych warunkach lub planujesz wyprawę na szczyt? Sięgnij po kurtki, wybierane przez himalaistów. W tym wypadku nie warto oszczędzać, bowiem im wyższe parametry, tym wyższa cena wybranego modelu. Należy jednak pamiętać, że to właśnie takie membrany są w stanie ochronić nas przed wilgocią, wiatrem czy deszczem, a co za tym idzie – wyziębieniem organizmu. Sięgaj po kurtki z wyższymi oznaczeniami, jak na przykład kurtka narciarska Schöffel Obertauern, dostępna w sklepie nartywarszawa.pl.

Wybierając kurtkę na narty, warto także zwrócić uwagę na zamki. Wszystkie, zarówno główny suwak, jak i te przy kieszeniach, powinny zasuwać się bezproblemowo. Warto również sięgnąć po model, wyposażony w wiele kieszeni.
Spodnie narciarskie

Wybór spodni narciarskich rządzi się podobnymi prawami. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na membranę, która oznaczana jest takimi samymi parametrami, jak w przypadku kurtki na narty. Przy zakupie spodni warto jednak szczególnie zwrócić uwagę na ich wytrzymałość. Zapewne nie raz przewrócimy się na narciarskim stoku, narażając spodnie na zniszczenia. Oprócz membrany, spodnie narciarskie składają się z warstwy wierzchniej, zwanej laminatem. To właśnie on decyduje o wytrzymałości modelu. Na szczególną uwagę zasługuje Cordura, czyli materiał wynaleziony przez firmę DuPont, a obecnie stosowany w wyrobach marki Invista. Według badań jest on nawet 10 razy bardziej wytrzymały na uszkodzenia niż bawełna.

Warto również pamiętać, że spodnie narciarskie powinny być odpowiednio dopasowane. Zapomnijmy o luźnym ubraniu! Na stoku najlepiej sprawdzą się dopasowane, a nawet lekko obcisłe spodnie. Warto wiedzieć, że model, wyposażony w szelki, jak choćby Descente Spain Salamander, dobrze chroni nas przed śniegiem, jednak kwestia wyboru spodnie na narty z szelkami czy bez to kwestia bardzo indywidualna i zależy od preferencji narciarza.
Kurtki i spodnie narciarskie jak z wybiegu

Wielu narciarzy, zwłaszcza płci pięknej, zwraca szczególną uwagę na strój narciarski. Era, kiedy to na stoku rządziła czerń i czerwień odchodzą do lamusa. Obecnie większość narciarzy stawia na kolor, zwłaszcza, że wielobarwny strój jest lepiej widoczny na stoku. Bardzo pozytywnie odbierane są odważne kombinacje oraz łączenie kolorów. W aktualnym sezonie 2016/17 wiodące firmy na rynku takie jak Phenix, Decent czy Salomona wykorzystały znanych projektantów z branży narciarskiej, aby stworzyć najlepsze kolekcje dla narciarzy. Zastanawiasz się, jak dobrze wyglądać na stoku? – Przede wszystkim bądź sobą – radzi ekspert ze sklepu narty warszawa.pl. – Wybierając kolor odzieży narciarskiej, odważ się na szaleństwo w doborze w kolorów. Wybierz kask narciarski w kolorze zieleni, pomarańczy i dopasuj do nich gogle – doradza specjalista.

Inne artykuły: